Perinteinen Mehtäkoera -näyttely



Eränkäynti nykypäivänä on muuta kuin särpimen hakua leivän päälle. Metsästys on muotoutunut harrastuksenomaiseksi luonnossa liikkumiseksi, akkujen lataamiseksi arjen ja kiireen keskellä.


Pohjois-Savon Kennelpiiri on jäsenjakautumaltaan yli 70 % metsästysseuroja tai metsästysharrastuspohjaisia yhdistyksiä. Kennelpiirin jäsenyhdistyksien jäsenmäärä koostuu yli 50 % metsästäjistä johon useasti, liki poikkeuksetta liittyy olennaisena osana koira ja koiraharrastus. Metsästys harrastuksena on muotoutunut harrastuksenomaiseksi luonnossa liikkumiseksi, akkujen lataamiseksi arjen ja kiireen keskellä.

Täällä Pohjois-Savossa kennelpiirin suurimmat rotujaostot löytyvät metsästyskoiraharrastajista. Jäsenmääriltään vahvat ja toiminnoiltaan aktiiviset rotujaostot, Pohjois-Savon Ajokoirayhdistys ja Pohjois-Savon Beagleyhdistys uskovat harrastuksen tulevaisuuteen, harrastajapohjaan ja savolaiseen innostukseen. Vahva usko harrastukseemme tuotti idean omasta metsästyskoirapohjaisesta näyttelystä, joka on merkittävä kenneltapahtuma maakunnallisesti ja tunnettu myös valtakunnallisesti. Vahva yhteistyö tuotti tulosta, näyttely toteutui ja kantaa nimeä ”MEHTÄKOERA”.

Kari Leppänen, näyttelytoimikunnan puheenjohtaja

Järjestelyistä vastaavat:

Pohjois-Savon Ajokoirayhdistys ry
Pohjois-Savon Beagleyhdistys ry
________________________________________________________________

Mehtäkoera 2014, tulokset

Julkaistu 01.01.2014

Mehtäkoera 24.5.2014 Siilinjärvi, Punttisilimä

Näyttelyn Paras: Pekka Teini
1. Suomenpystykorva Sorronmäen Nyyti, om. Jokinen Silja, Vaivio
2.
Punainen Irlanninsetteri Gorgeous Red Merlin, om. Vidgren Mari, Kuopio
3.
Suomenajokoira Tuomaalan Ville, om. Hannu Kolehmainen Kuhmo

Näyttelyn paras Kasvattaja: Pekka Teini
1. Karjalankarhukoira Kennel Sotkanperän,  om. Laitinen Matti, Hiltulanlahti
2.
Punainen irlanninsetteri Kennel Redword, om. Takala Maarit, Leppävesi
3. Englanninsetteri Kennel Sett Patrol's, om. Keinänen Jaana, Toivala
4
. Suomenlapinkoira Kennel Hiittanan, Irene Venejärvi, Siilinjärvi

Näyttelyn paras Veteraani:  Sakari Potia tuurasi Jari Fors
1. Länsisiperianlaika Cenweilers Averina, om. Kaattari Sirpa, Oksava
2. Weimarinseisoja, lk. Onnen Päivän Eddy Remunpoika, om. Salla Pitkänen Jyväskylä
3. Harmaa norjanhirvikoira Natalia, om. Nuutinen Antti, Pankakoski
4.
Lapinporokoira Aikamerkin Pippuri, om. Laitinen Liisa, Vuorela


Ryhmä 5: Sakari Potia tuurasi Jari Fors
1. Suomenpystykorva Sorronmäen Nyyti, om. Jokinen Silja, Vaivio
2.
Ruotsinlapinkoira Renlundens Thule, om. Heiskanen Roni, Oulu
3.
Jämtlanninpystykorva Pihlajaharjun Usko, om. Rahunen Tenho, Tuusjärvi
4.
Harmaa Norjanhirvikoira Touhulan Jiri, om. Nevalainen Jarno, Nilsiä

Ryhmä 6: Kauno Määttä
1. Suomenajokoira Tuomaalan Ville, om. Hannu Kolehmainen Kuhmo
2.
Plottinajokoira Franklins Jewel, om. Loimupalo Tiina, Riste
3.
Beagle Punapihlajan Ceri, om. Korhonen Merja, Kuopio
4.
Dreeveri Pohjanukon Touhu, om. Koponen Pia, Kärsämäki

Ryhmä 7: Raimo M. Viljanmaa
1. Punainen Irlanninsetteri Gorgeous Red Merlin, om. Vidgren Mari, Kuopio
2.
Karkeakarvainen saksanseisoja Pihuparran Nr Rosa, om. Musakka Juha, Hiltulanlahti
3.
Lyhytkarvainen saksanseisoja Metsäleimun Max, om. Riitta Pietikäinen, Hiltulanlahti
4.
Pienimunsterinseisoja Mäyränsalo Aladin, om. Harri Karjalainen& Päivi Murtomäki, Tyrnävä

Ryhmä 5 ROP-koirat

Harmaa Norjanhirvikoira
Touhulan Jiri, om. Nevalainen Jarno, Nilsiä

Pohjanpystykorvat
Hopeapajulaakson Remu, om. Rissanen Markku, Vartiala

Ruotsinlapinkoira
Renlundens Thule, om. Heiskanen Roni, Oulu

Suomenlapinkoira
Hiittanan Pehtoori, om. Lång Sanna, Kiuruvesi

Länsisiperianlaika
Cenweilers Averina, om. Kaattari Sirpa, Oksava

Itäsiperianlaika
Pukkimäen Raisa, om. Tukiainen Tiia, Juuka

Venäläis-eurooppalainen laika
Pihkatapin Shakira, om. Manninen Pekka, Koppeloharju

Lapinporokoira
Karhukallion Legend Of Afrodite, om. Keränen Jenni, Kuopio

Jämtlanninpystykorva
Pihlajaharjun Usko, om. Rahunen Tenho, Tuusjärvi

Karjalankarhukoira
Sotkanperän Reija, om. Lammi Esa, Kaitjärvi

Suomenpystykorva
Sorronmäen Nyyti, om. Jokinen Silja, Vaivio

Valkoinen ruotsinhirvikoira
Håbogårdens C-Emir, om. Manninen Marko, Suomussalmi


Ryhmä 6, ROP-koirat

Beagle
Punapihlajan
Ceri, om. Korhonen Merja, Kuopio

Suomenajokoira
Tuomaalan Ville, om. Hannu Kolehmainen Kuhmo

Eestinajokoira
Jori, om. Paananen Marko, Löytänä

Dreeveri
Pohjanukon Touhu, om. Koponen Pia, Kärsämäki

Venäjänajokoira
Kultanuolen Halti, om. Savolainen Heikki, Nurmes

Amerikankettukoira
Halabalan Gmail, om. Myllynen Reijo, Varjakka

Sveitsinajokoira, luzerinajokoira
Jägar Rogers Aron, om. Pulkkinen Minna, Kuhmo

Plottinajokoira
Franklins Jewel, om. Loimupalo Tiina, Riste


Ryhmä 7

Bretoni
Riekkoalbuksen Dixie, om. Heikki Kinnunen, Tuovilalahti

Pienimunsterinseisoja
Mäyränsalo Aladin, om. Harri Karjalainen& Päivi Murtomäki, Tyrnävä

Lyhytkarvainen saksanseisoja
Metsäleimun Max, om. Riitta Pietikäinen, Hiltulanlahti

Karkeakarvainen saksanseisoja
Pihuparran Nr Rosa, om. Musakka Juha, Hiltulanlahti

Pitkäkarvainen saksanseisoja
Jasper, om. Holländer Petri, Rautavaara

Gordoninsetteri
Moonset It's Now Or Never, om. Finér-Miettinen Sari, Savonlinna

Weimarinseisoja lyhytkarvainen
Ghostmoor,s Kinda Cool Magic

Englanninsetteri
Edenbridge Thrones Daenerys, om. Keinänen Jaana, Toivala

Punainen Irlanninsetteri
Gorgeous Red Merlin, om. Vidgren Mari, Kuopio

Spinone
Assia Di Caschina Croce, om. Salla Finnilä

Sininenpicardienspanieli
ei valittu

lyhytkarvaien unkarivizla
ei valittu
 

Rotunsa parhaat kasvattajat

Englanninsetteri
Kennel Sett Patrol's, om. Keinänen Jaana, Toivala

Karjalankarhukoira
Kennel Sotkanperän,  om. Laitinen Matti, Hiltulanlahti

Jämptlanninpystykorva
Kennel Onnivaaran, om. Kontkanen Jarmo, Horsmanaho

Beagle
Kennel Koti-Metsän, om. Kinnunen Birgitta, Käärmelahti

Suomenlapinkoira
Kennel Hiittanan, Irene Venejärvi, Siilinjärvi

Punainen irlanninsetteri
Kennel Redword, om. Takala Maarit, Leppävesi

Englanninsetteri
Kennel Sett Patrol’s, om. Keinänen Jaana Toivala


Rotunsa parhaat veteraanit

Harmaa norjanhirvikoira
Natalia, om. Nuutinen Antti, Pankakoski

Lapinporokoira
Aikamerkin Pippuri, om. Laitinen Liisa, Vuorela

Länsisiperianlaika
Cenweilers Averina, om. Kaattari Sirpa, Oksava

Itäsiperianlaika
Pukkimäen Raisa, om. Tukiainen Tiia, Juuka

beagle
Koti-Metsän Boogie, om. Suoaro Heli, Kuopio

Pienimunsterinseisoja
Cacom Zambina, om. Sari Weman , Muuruvesi

Weimarinseisoja, lyhytkarvainen
Onnen Päivän Eddy Remunpoika, om. Salla Pitkänen Jyväskylä


Rotunsa parhaat pennut

Suomenlapinkoira
Lumipeikon Belinda, om. Hartikainen Airi, Viitaniemi

Suomenajokoira
Kahvanahon Ratto-Poika, om. Kuusela Kati, Kiihtelysvaara

Karkeakarvainen saksanseisoja
Pitkän Sr Jasså, om. Räsänen Heidi, Siilinjärvi

Beagle
Punapihlajan Gusti, om. Partanen Helena, Pajujärvi

Bretoni
Majaniemen Only One Hazzel, om. Anne Mönkkönen

Pienimusterinseisoja
Demi, om. Jouni Penttinen, Ylämylly

Suomenajokoirat

UROKSET JUN

Hanakan Severi FI22005/13, H
Jerry FI36679/13, H
Kellolan Onni FI27217/13, ERI 1
Konsta FI38011/13, EH 2
Piistar Retu FI33288/13, H
Ratavarren Patu FI21655/13, H
Rauhasalmen Iivana FI34050/13, H

UROKSET NUO

Ajotaiturin Eetu FI48084/12, H
Ajotaiturin Raiku FI48082/12, EH 1
Korpilehdon Saundi FI11896/13, H
Suonotkon Tatu FI10883/13, H
Taavi FI50308/12, EH 2

UROKSET AVO

Elokarin Patu FI42098/11,ERI 1 SA V-SERT PU 3
Epeli FI44371/11, ERI 2 SA PU 4
Joutsenrinteen Epeli FI20999/11,H
Matukan Silmu FI32946/11, ERI 3
Riistapiiska Rocky FI31800/12,H
Suinin Sulo FI24010/11, H
Tupakallio Ukko FI52222/12, POIS
Ukko FI38651/12, EH
Villipuron Case FI28128/12, H
Villipuron Vikke FI28124/12, Eri 4

UROKSET KÄY

Akon Moto FI36050/09, ERI 2 SA
Alapörkän Eetu FI28413/11, ERI
Kellolan Jami FI60914/10, ERI
Kononpuron Mestari FIN34340/08, ERI 4 SA
Matukan Eetu FI32949/11, ERI
Perämeren Kyösti FI37348/12, ERI 3 SA
Tuomaalan Ville FI26319/12, ERI 1 SA SERT MVA PU 1 ROP

UROKSET VAL

MVA Onnivaaran Jero FI41151/11, ERI 2 SA
MVA Satumeren Niko FI31062/09, ERI 1 SA PU2
________________________________________________________________________

NARTUT JUN

Honkasuoran Alma FI25407/13, H
Honkasuoran MInttu FI25408/13, H
Kaikuvan IIna FI33568/13, H
Kellolan AAda FI27213/, H
Matukan Moona FI31019/13, EH 2
Mutalanmäen Moona FI37947/13, POIS
Myllysalon Lissu FI35506/13, H
Pipsa FI38008/13, H
Riepu FI36680/13, POIS
Telyajon Hila FI44509/13, EH 1

NARTUT NUO

Jahtiparin ALma FI44118/12, ERI 1
Korpilehdon Sävel FI11890/13, ERI 2
Sutelan Sissi FI45784/12, POIS

NARTUT AVO

Alapörkän Geela FI29187/12, H
Alasenrannan Tiilu FI31410/12, H
Eräjätkän Ana FI28082/12, H
Haapamäen AnsaFI42400/12, ERI
Hila-ajon Hinni FI28520/12, EH
Kiururannan Malla FI37161/12, ERI
Koivukulman Diiva-Eevi FI37212/12, EH
Mulonsalon Justiina FI27946/10, ERI 1 SA PN 3
Piki FI37293/11, ERI
Riistapiiska MAri-Jutta FI38117/11, ERI 1 SA V-SERT PN 2
Soipan Sohvi FI30133/12, POIS
Syötteen Salla FI35737/12, ERI
Tellu FI24092/11, ERI 4 SA
Tipi FI19506/11, EH
Tupu FI17898/11, ERI 3 SA PN 4
Yöjäljen Ella FI49004/09, H

NARTUT KÄY

Helimarin Satu FI19282/10, ERI 3
IitaFI38653/12, ERI 1 SA SERT VSP
Kirkkojärven Jenna FI32721/09, H
Koivukulman Bravo-Salli FI28412/11, ERI 2 SA
Matukan Heli FI32453/10, H
Pokon Titti FI44089/12, EH 4

 

==============================

Tervetuloa Punttisilimään, Mehtäkoera -näyttelyyn 24.5.2014

Näyttelyssä arvostellaan perinteen mukaan metsästyspystykorvat ja lappalaiset paimenpystykorvat FCI:n ryhmästä 5, suuret ja pienet ajokoirat FCI:n ryhmästä 6 sekä FCI 7 kaikki kanakoirat.


Ajankohtaisia asioita

Lisätuomari Helin Kasuk-Tensonin peruunnuttua, hänen sijallaan toimii Jari Fors
Näyttely sai yllättävän suuren suosion ja mukaan ilmoittautui 399 koiraa 33 eri rodusta. Lisätuomarin kutsuimme Virosta, hän on Helin Kasuk-Tenson. Hän on arvostellut koiria paljon, mutta Suomessa hän ei ole kovinkaan tunnettu.

Paikoitus, Punttisilimän parkkialueelle ohjataan näytteilleasettajat, joilla on useampi koira
Näyttelymme saama suosio tulee tuottamaan tunnetusti ongelmia parkkipaikkojen suhteen. Emme kaikki mahdu Punttisilimän parkkialueelle. Parkkialueelle ensisijaisesti ohjataan näytteilleasettajat, joilla on useampi koira tulossa näyttelyyn. Muutoin pyydämme varautumaan pieneen aamureippailuun. 

Toivomme, että kaikki varaavat riittävästi aikaa ja reipasta ja iloista kennelmieltä.

Hinnat
- sisäänpääsy: 5 €, alle 12 vuotiaat ilmaiseksi
- ohjelma: 5 €
- parkkipaikasta emme peri maksua

Näyttelypaikalla myydään arpoja, jonka pääpalkintona on Tracker-tutka (3€/kpl ja 5€ / 2 kpl).

Peruutukset:
Tuomarimuutoksen takia tehtävät peruutukset tulee ilmoittaa osoitteeseen Eija Airaksinen,  Saarisenraitti 143, 71570 Syvänniemi, eija.airaksinen@kuopio.fi. Maksukuitti ja pankkiyhteystiedot mukaan.

Näyttelypaikan osoite:
Punttisilimä, Marjomäentie 312 71840 Kuuslahti (Siilinjärvi)

Toivotamme kaikille oikein miellyttävää mehtäkoerapäivää.
Näyttelytoimikunta 2014

Aikataulut
Tuomarinmuutokset on merkitty aikatauluihin * -merkillä.


KEHÄ 1    
Kauno Määttä 85
dreeveri 18 9:00
suomenajokoira (ei PENNUT) 67 10:00
- urokset 31  
- nartut  36  
     
KEHÄ 2    
Sakari Poti 83  
valkoinen ruotsinhirvikoira 3 9:00
suomenpystykorva 25  
jämtlanninpystykorva 42 10:30
- urokset 27  
- nartut  15  
amerikankettukoira 4  
eestinajokoira 1  
posavinanajokoira 1  
sveitsinajokoira, luzerninajokoira 2  
plottinajokoira 5  
     
KEHÄ 3    
Pekka Teini 83  

* venäjänajokoira 6 9:00
harmaa norjanhirvikoira 27  
englanninsetteri 13 11:00
punainen irlanninsetteri 10  
gordoninsetteri 4 12:30
pitkäkarvainen saksanseisoja 5  
pienimünsterinseisoja 8  
bretoni 8  
sininenpicardienspanieli 1  
spinone 1  
     
KEHÄ 4    
Raimo M Viljanmaa 77  
* suomenajokoira (PENNUT) 2 9:00
pohjanpystykorva 19  
karjalankarhukoira 12  
karkeakarvainen saksanseisoja 16 11:00
lyhytkarvainen saksanseisoja 20  
lyhytkarvainen unkarinvizsla 1  
weimarinseisoja, lyhytkarvainen 7  
     
KEHÄ 5    
Jari Fors 71  
lapsikoira-kilpailu klo 9.15
* suomenlapinkoira 18 10:00
* ruotsinlapinkoira 2 11:00
* lapinporokoira 8  
* itäsiperianlaika 4  
* länsisiperianlaika 1  
* venäläis-eurooppalainen laika 1  
* beagle 37 12:00
- pennut 2  
- urokset 18  
- nartut  17  

Pyydämme koiranomistajia huolehtimaan, ettei koiria jätetä kuumaan autoon lämpötilahalvauksen välttämiseksi. Tätä valvomme ja tarvittaessa teemme ilmoituksen asiasta Kennelliittoon.

-------------------------------------

Tuomareiksi saamme:
- Sakari Poti
- Pekka Teini
- Kauno Määttä
- Raimo M. Viljanmaa
- Jari Fors
 

Tiedustelut:

Ilmoittautumista koskevat tiedustelut
Showlink Oy arkisin klo 11-17 puh. (09) 8873 0320 tai e-mail: info@showlink.fi

Muut tiedustelut:

Puheenjohtaja Kari Leppänen puh. 040 164 4600 email: kari.leppanen (a) icloud.com


Viralliset näyttelysivut:
löytyvät osoitteesta, josta löytyy myös ilmoittautumisohjeet ja tuomariluettelo.

TERVETULOA

Näyttelytoimikunta:

Puheenjohtaja:
Kari Leppänen

Varapuheenjohtaja:
Raimo Hartikainen

Näyttelysihteeri:
Eija Airaksinen

Rahastonhoitaja:
Ismo Pekkonen

Järjestelypäällikkö:
Seppo Soininen

Toimistopäällikkö:
Helena Ravolainen

Paikoitus ja liikenteenohjaus:
Marko Keinänen

Kuljetusvastaava:
Raimo Hartikainen

Kenttämestari:
Tero Honkanen

Näyttelyohjaaja ja ensiapu:
Tuula Laitinen

Majoitusvaraukset:
Seppo Soininen
p. 050 561 0743

YHTEISTYÖSSÄ:

Ruokapalkinnot:
Royal Canin

Pankkipalvelut:
Tuusniemen Osuuspankki

Tutka:
Tracker

 

Näyttelyssä arvostellaan seuraavat rodut:

RYHMÄ 5.2
harmaa norjanhirvikoira
hälleforsinkoira
itäsiperianlaika
jämtlanninpystykorva
karjalankarhukoira
länsisiperianlaika
musta norjanhirvikoira
pohjanpystykorva
suomenpystykorva valkoinen
ruotsinhirvikoira,
venäläiseurooppalainen laika (ei lunnikoira)

RYHMÄ 5.3
lapinporokoira
ruotsinlapinkoira
suomenlapinkoira (ei buhund,
islanninlammaskoira ja länsigöötanmaanpystykorva)

RYHMÄ 6.1
amerikankettukoira anglo-francais de petite vénerie ariegeois beagle beagle harrier billy black and tan coonhound bosanski ostrodlaki gonic barak briquet griffon vendeen chien d´artois dreeveri dunkerinajokoira eestinajokoira englanninkettukoira englantilais-venäläinen ajokoira francais blanc et noir francais blanc et orange francais tricolore gonczy polski gotlanninajokoira grand anglo-francais blanc et noir grand anglo-francais blanc et orange grand anglo-francais tricolore grand gascon saintongeois grand griffon vendeen griffon bleu de gascogne griffon fauve de Bretagne griffon Nivernais haldeninajokoira hamiltoninajokoira harrieri hygeninajokoira iso gascognenajokoira istarskinajokoirat italianajokoirat kopo kreikanajokoira lk. itävallanajokoira petit bleu de gascogne petit gascon saintongeois pienet sveitsinajokoirat poitevin porcelaine puolanajokoira sabueso espanol saksanajokoira schillerinajokoira slovensky kopov smoolanninajokoira srbski gonic srbski trobojni gonic srbski planinski gonic, steirische rauhhaarbracke suomenajokoira sveitsinajokoirat tiroler bracke venäjänajokoira westfälische dachsbracke (ei bassetit, saukkokoira ja vihikoira)

RYHMÄ 7
Kanakoirat auvergnenseisoja bourbonnaisinseisoja bracco italiano braque de l'ariege braque saint-germain bretonicesky fousek deutsch stichelhaar drentschenpeltopyykoira englanninsetteri epagneul de pont-audemer gordoninsetteri isomünsterinseisoja karkeakarvainen saksanseisoja karkeakarvainen slovakianseisoja karkeakarvainen unkarinvizsla korthalsingriffoni lyhytkarvainen saksanseisoja lyhytkarvainen unkarinvizsla perdiguero de burgos picardienspanieli pienimünsterinseisoja pitkäkarvainen saksanseisoja pointteri pont-audemerinspanieli portugalinseisoja punainen irlanninsetteri punavalkoinen irlannisetteri ranskanseisoja, gascognelaistyyppi ranskanseisoja, pyreneläistyyppi ranskanspanieli sininenpicardienspanieli spinone stabyhoun vanhatanskankanakoira villakoirapointteri weimarinseisojat - lyhytkarvainen - pitkäkarvainen

Tiedotukset:

ANTIDOPING VALVONTA

ANTIDOPING 1.1.2008 alkaen

Antidoping -valvonta Suomen Kennelliiton valtuuston hyväksymät antidoping -säännöt ovat astuneet voimaan 1.1.2007. Dopingvalvonta koskee kaikkia Suomen Kennelliiton myöntämiä näyttelyitä, kilpailuja ja kokeita. Ajankohtaisinta tietoa osoitteessa KENNELLIITTO / ANTIDOPING