Pohjois-Savolaisia menestyjiä

Vuoden pohjoissavolainen suomenajokoira
(AJOK ja KEAJ)

2016 n. xx Puistorinteen Iiris, om. Heikki Hartikainen, Siilinjärvi
2015 n. xx, Koppeloharjun Lissu, Markku Tuovinen, Alapitkä
2014 u xxx Mastomäen Rokka, Seppo Styrman, Pielavesi
2013 u. xx-K Loordi, Jani Laukkanen, Iisalmi
2012 n. xx Korpilehdon Kiira, Kalevi Eskelinen, Keitele
2011 u. xx, *xx Korpilehdon Raikku, Jussi Kananen, Varpaisjärvi
2010 n. K-xx Akon Nata, Mikko Lappalainen, Karttula
2009 u. xx Ajotaiturin Jehu, Ari Säisä, Vieremä
2008 u. xxx Pölläkän Leka, Marko Huhtanen, Kuopio
2007 u. xxx Puistorinteen Iivari, Kari Leppänen, Kaavi
2006 u. XXX Pokon Mika, Pekka Kainulainen, Pielavesi
2004 u. XX-K, KK-05 Jysky 31788/97, Markku Juntunen, Iisalmi
2003 u, XX, Kxx Rekku 26381/96A, Pekka Räsänen, Tuusniemi
2002 u. XX, Kxx Rekku 26381/96A, Pekka Räsänen, Tuusniemi
2001 u. XX Syysaamun Saki 18550/96A, Erkki Hara, Kuopio
2000 u. XX Jusitan Roi 27840/96, Eino Karvonen, Keitele
1999 u. XXX Muurivuoren Rietu 38414/92B, Seppo Ahonen, Siilinjärvi
1998 n. XX Eräajon Lissu 15081/90A, Elma Holm, Vehmersalmi
1997 n. Lonnon Lissu 530/90A, Ari Ollikainen, Tuusniemi
1996 u. XX Napoleon 11937/90B, Juha Savolainen, Keitele
1995 u. XXX Pirttilammin Iiro 25321/93B, Viljo Pennanen, Muuruvesi
1994 n. XX Jaana 317/87, A.Huttunen & V.Aalto, Iisalmi
1993 n. XXX Salla 18759T/84, Risto Heikkinen, Muuruvesi
1992 n. XXX Jonna 188006/84, Pauli Lappalainen, Lapinlahti
1991 n. XXX Hela-Ajon Emmi 26641V/85, Lauri Turunen, Siilinjärvi
1990 n. XX Milla 10752/87, Antti Tapaninen, Kiuruvesi
1989 n. XX Linda 119604/81, Esko Laitinen, Suonenjoki
1988 u. XXX Akon Ukko 15645R/82, Reijo Väätäinen, Iisalmi
1987 u. XX Junnu 20064X/84, Pekka Tiihonen, Kuopio
1986 u. XX M-88 Jehu 13454/84, Lauri Kumpulainen, Kiuruvesi
1985 n. xxx Pirttirinteen Sari 29610L/75, Juhani Nikander, Lapinlahti
1984 n. xx M-85 Likka 2311M-82, Hannu Ahonen, Maaninka
1983 n. xx Rita 55798-76, Toivo Kauhanen, Leppävirta

Vuoden pohjoissavolainen kettukoirakilpailu 2013 saakka

2014 ei valittu
2013 u. Honkalouhun Onni, Ari Honkaselkä, Vesanto
2012 u. Loordi, Jani ja Samu Laukkanen, Iisalmi
2011 n. Akon Nata, Mikko Lappalainen, Karttula
2010 n. Pihlajaharjun Elma, Isto Hartikainen, Siilinjärvi
2009 n. Riihijoen Sylyvi, Isto Hartikainen, Siilinjärvi
2008 n. Pihlajaharjun Alma, Jarmo ja Pasi Laitinen, Nilsiä
2007 n. Räsä-Ukon Moona, Kalle Ollikainen, Pielavesi
2006 ei valittu
2005 n. Räsä-Ukon Moona, Kalle Ollikainen, Pielavesi
2004 u. Jysky, Markku Juntunen, Iisalmi
2003 u. Hanakan Hamppi 32187/93, Matti Roth, Iisalmi
2002 u. Rekku 26381/96A, Pekka Räsänen, Tuusniemi
2001 ei nimetty
2000 u. Vehmaan Ressu 46266/95, Markku & Teuvo Väänänen, Pielavesi
1999 u. Minun Miska 20778/92, Jouko Vehviläinen, Suonenjoki
1998 u. Hanakan Hamppi 32187/93, Matti Roth, Iisalmi
1997 u. Heppu 16628/89B, Aimo Rautiainen, Siilinjärvi
1996 n. Alasenrannan Hani 2213/90, Jouko Vehviläinen, Suonenjoki
1995 n. Viilirevon Hila 2241/90, Reijo Ahonen, Iisalmi

Vuoden pohjoissavolainen näyttelykoira

2016 u. Alapörkän Maestro, Hannu ja Tiia Räsänen, Siilinjärvi
2015 u. Puistorinteen Eemeli, Kari Leppänen, Kaavi
2014 u. Onnivaaran Jero, Peppi Laituri ja Markku Venäläinen, Lapinlahti
2013 n. Pirttirinteen Saimi, Ossi Itkonen, Sorsakoski
2012 n. Halla-Aamun Alexandra, Tanja Kiriloff, Vantaa
2011 n. Kahvanahon Lounatuuli, Katja Rytkönen, Pielavesi
2010 n. Halla-Aamun Alexandra, Tanja Kiriloff, Vantaa
2009 u. Latukkakorven Leevi, Matti roth, Iisalmi
2008 n. Pokon Pippuri, Heidi Oinonen, Vesanto
2007 u. Pokon Naku, Pekka Kainulainen, Pielavesi
2006 u. Kotipolun Lastu, Pielavesi
2005 u. Pokon Mika, Pekka Kainulainen. Pielavesi
2004 n. Rita, Kari Hämäläinen, Siilinjärvi
2003 n. Sonkarinrannan Sina, Matti Laukkanen, Terv

Ahkerin pohjoissavolainen palkintotuomari

2016 Pentti Malm, Vieremä
2015 Pentti Malm, Vieremä
2014 Pentti Malm, Vieremä
2013 Pekka Flygare, Kiuruvesi, 21 koepäivää
2012 Matti Karppinen, Vieremä, 22 koepäivää
2011 Matti Karppinen, Vieremä
2010 Pekka Flygare, Kiuruvesi, 32 koepäivää
2009 Pentti Malm, Vieremä, 33 koepäivää
2008 Pentti Malm, Vieremä, 34 koepäivää
2007 Pentti Malm, Vieremä, 22 koepäivää
2006 Pentti Malm, Vieremä. 31 koepäivää
2005 Pentti Malm, Vieremä, 27 koepäivää
2004 Pentti Malm, Vieremä, 23 koepäivää
2003 Pentti Malm, Vieremä, 19 koepäivää
2002 Pentti Malm, Vieremä, 34 koepäivää
2001 Pentti Malm, Vieremä 26 koepäivää
2000 Pekka Flygare, Kiuruvesi
1999 Pekka Kinnunen, Kuopio
1998 Hannes Väisänen, Iisalmi
1997 Hannes Väisänen, Iisalmi

Pohjoissavolainen nuori ajokoiraharrastaja

2016 Elli Tuovinen, Lapinlahti
2015 Peppi Laituri, Lapinlahti
2014 ei valittu
2013 ei valittu
2012 aktiivisina nuorina taloolaisina palkittiin Riku Hakkarainen, Arsi Ruuskanen ja Erno Ruuskanen
2011 ei valittu
2010 Tanja Kiriloff, Vantaa
2009 Jussi Kananen, Lapinlahti
2008 Sami Laukkanen, Karttula
2007 Milla Veikkolainen, Kuuslahti
2006 Aleksi Pesonen, Kiuruvesi
2005 Ville Kettunen, Lapinlahti
2004 Markku Niskanen, Vieremä

Ahkeran talkoolaisen muistaminen

2017 Riku Hakkarainen (nuori talkoolainen)
2017 Pekka Tuppurainen
2017 Sirpa Hyvönen
2017 Arvo Koponen
2017 Kari Leppänen
2016 Sami Laukkanen
2016 Ari Ruuskanen
2015 Kari Juutilainen
2015 Olavi Jääskeläinen
2015 Tomi Laakkonen
2015 Vesa Lappalainen
2014 Matti Karppinen
2014 Jari Heikkinen
2014 Pekka Heikkinen
2013 Ano Kiriloff
2013 Arto Roivainen
2013 Toivo Kärkkäinen
2013 Reima Oksman
2013 Veijo Kärkkäinen
2012 Pekka Tuppurainen
2012 Reijo Ahonen
2011 Ari Ruuskanen
2011 Seppo Soininen
2011 Kari Pitkänen
2010
2010
2009 Arvo Koponen
2009 Antti Pekkarinen
2009 Pekka Tuppurainen
2008 Jaakko Heikkinen
2008 Hannu Voutilainen
2007 Seppo Huovinen
2007 Olavi Jääskeläinen
2007 Viljo Pennanen
2006 Esko Iskanius
2006 Seppo Soininen
2005 Heikki Rissanen
2005 Pertti Ronkainen

Vuoden nainen

2017 Seija Räisänen, Lapinlahti
2016 Ritva Holopainen, Leppävirta
2015 Sirpa, Hyvönen, Vieremä
2015 Tanja Kiriloff, Vantaa
2015 Kaisa Säisä, Vieremä
2015 Suvi Tikkanen, Kuopio
2014 Sirpa Hyvönen, Vieremä
2013 Eija Airaksinen, Karttula
2012 ei valittu
2011 Pirkko Kurikka, Kuopio
2010 Lea Tuovinen, Maaninka
2009 Ritva Holopainen, Leppävirta
2008 Tarja Udd, Kuuslahti
2007 Ritva Iskanius, Nilsiä
2006 Ritva Jäntti, Kuopio
2005 Anitta Venäläinen, Hirvilahti
2004 Toini Jääskeläinen, Kuopio
2003 Eija Kauppinen, Karttula
2002 Elna Holm, Räsälä
2001 Auli Pääkkönen, Kurolanlahti
1998 Lahja Pöllänen

Yhdistyksen pilkkimestari

2015 pilkkikilpailua ei järjestetty
2014 pilkkikilpailua ei järjestetty 
2013 Kari Lappalainen
2012 Esko Jäntti, Kuopio 3416 g
2011 Aimo Martikainen, 1810 g
2010 Kari Lappalainen
2009 Vesa Lappalainen 771 g
2008 Jouko Väisänen 2,013 kg
2007 pilkkikisa peruttiin
2006 Aimo Martikainen, Siilinjärvi, 325 g
2005 Väinö Huttunen, Siilinjärvi, 1054 g
2004 Veikko Mäkirinne, Kuopio, 3516 g
2003 Veikko Mäkirinne, Kuopio, 3796 g
2002 Elvi Hiltunen, 2928 g
2001 Arvo Ruotsalainen, 3740 g
1999 Arvo Ruotsalainen, 2270 g
1998 Veikko Mäkirinne, Kuopio, 3630 g
1997 Erkki Nissinen, 3290 g

Tikkamestari

2017 Veikko Katainen, Siilinjärvi
2016 Erkki Nissinen, Siilinjärvi
2015 tikkakilpailua ei järjestetty
2014 -
2013 -
2012 -
2011 Erkki Nissinen, Siilinjärvi
2010 -
2009 Erkki Nissinen, Siilinjärvi
2008 -
2007 Eila Savolainen, Kuopio
2006 Jaana Vehniäinen, Siilinjärvi
2005 Erkki Nissinen, Siilinjärvi
2004 Eila Savolainen, Kuopio

Haulikkoammunnat, yleismestari

2014 alkaen ei ole järjestetty kilpailua
2013 Pentti Lappalainen, 43 kiekkoa
2012 Erkki Rytkönen, Iisalmi, 37 kiekkoa
2011 -
2010 -
2009 Erkki Rytkönen, Iisalmi, 70 kiekkoa
2008 Sami Taskinen, Nilsiä, 42 kiekkoa
2007 Sami Taskinen, Nilsiä, 46 kiekkoa
2006 -
2005 -
2004 -
jne ...