Valioituneet koirat Pohjois-Savossa

Valionarvot julkaistaan sen kauden kohdalla, milloin koira on palkittu yhdistyksen vuosikokouksessa.

Hei uuden valion omistaja:
Yhdistys muistaa jäseniään vuosikokouksessa jakamalla uusille valioille valiolautaset sekä julkaisemalla Tapahtumakalenterissa Uudet valiot-palstalla valokuvat. Pyydämme ilmoittamaan koiran tiedot ja lähettämään valokuvan sihteerille mieluiten sähköpostilla. sihteeriposti (at) gmail.com.

Kaudella 1.2.2016 - 31.1.2017

Kaksoisvaliot
n. Onnivaaran Muska, om. Veijo Kärkkäinen, Pajulahti
u. Puistorinteen Eemeli, om Kari Leppänen, Kaavi
n. Puistorinteen Oona, om. Toivo Hartikainen, Kaavi
n. Äkkipojan Viiru, om. Kari Juutilainen, Toivala

Käyttövaliot, AJOK
n. Ajotaiturin Rita, om. Ari ja Iiro Säisä, Vieremä
n. Ajotaiturin Rosita, om. Ari Säisä, Vieremä
n. Ajotaiturin Sointu  om. Ari Säisä, Vieremä
n. Joutsenrinteen Vilma, om. Petri Marin, Iisalmi
n. Myllysalon Miina, om. Tomi Laakkonen, Siilinjärvi
n. Patopojan Nuka, om. Tommi Stedt, Lapinlahti
u. Pikijussin Eetu, om. Veli-Matti Karvinen, Varkaus
n. Puistorinteen Iiris, om. Heikki Hartikainen, Kaavi
n. Puistorinteen Manta, om. Olavi Jääskeläinen, Syvänniemi
n. Rauhasalmen Gisella, om. Kalle Väätäinen, Siilinjärvi
u. Ruokosuon Rento, o. Seppo Jokinen, Kerimäki
u. Ruokosuon Riki, om. Matti Mikkonen, Kerimäki

Käyttövaliot, KEAJ
n. Tuppurainen, Aki Kaunisajo, Maaninka

Muotovaliot
u. Alapörkän Maestro, om. Tiia ja hannu Räsänen, Siilinjärvi
u. Matukan Silmu, om. Timo Rissanen, Tuusniemi

Jänis Tähtivaliot
u. Kononpuron Mestari, om. Eino Karppinen, Maaninka

Kettu Tähtivaliot
u. Haka-Ahon Wallu, om. Joni Kumpusalmi, Suonenjoki

Kaudella 1.2.2015 - 31.1.2016

Kaksoisvaliot
u. Onnivaaran Jero, om. Peppi Laituri ja Markku Venäläinen, Kuopio
n. Soipan Sohvi, om. Paavo Soininen, Pielavesi

Käyttövaliot
n. Isonsaaren Hertta, om. Ari Kekkonen, Siilinjärvi 
n. Koppeloharjun Lissu, Markku Tuovinen, Lapinlahti
n. Linda, om. Reijo Korhonen, Iisalmi 
n. Matukan Heli, om. Matti Turunen, Juankoski
u. Neva-ajon Santtu, om. Leo Burke, Kuopio
n. Onnivaaran Muska, om. Veijo Kärkkäinen, Pajulahti
u. Peukaloisen Jehu, om. Meeri Laukkanen ja Jorma Korhonen
u. Tivakan Taesto, om. Jussi Kananen, Lapinlahti
n. Vuorenkaiun Ellu, om. Markus Karvonen ja Markku Peiponen, Pielavesi
n. Äkkipojan Viiru, om. Kari Juutilainen, Toivala

Kettukäyttövaliot

Kansainvälinen käyttövaliot
u. Korpilehdon Raikku, om. Jussi Kananen, Lapinlahti

Tähtivaliot

Muotovaliot
u. Puistorinteen Eemeli, Kari Leppänen, Kaavi
 

Kaudella 1.2.2014 - 31.1.2015

Kaksoisvaliot
n. Koivukulman Tuutilulla, om. Raita Lappalainen ja Lasse Puurunen, Lapinlahti
n. Louhirannan Linda, om. Hannu Taskinen, Tuusniemi
n. Paronilan Adalmiina, Sanna Puustinen, Nilsiä
n. Pirttirinteen Saimi, om. Ossi Itkonen, Sorsakoski

Käyttövaliot
n. Haka-ahon Noppa, om. Juhani iivanainen, Leppävirta
n. Helimarin Satu, om. Taito Pellikka, Keitele
n. Joutsenrinteen Assi, om. Anssi Ruotsalainen, Iisalmi
u. Koivukulman Bravo-Salli, om. Raita Lappalainen, Lapinlahti ja Sirpa Räsänen, Lieksa
u. Koivukulman Bravo-Jytky, om. Esa Vainikainen, Nilsiä
n. Lajunniemen Pimatsu, om. Mikkonen, Kosula
n. Mahlan Tytti, om. Olavi Jääskeläinen ja Markku Venäläinen, Karttula
n. Myllysalon Lotta, om. Juha Holopainen, Tuusniemi
n. Peruskan Santra, om. Pekka Ruuskanen, Pielavesi
n. Renkosan Ilo, om. Renne Kostian, Iisalmi
n. Sara, om. Kirsi ja Keijo Oksman, Leppävirta
u. Soipan Sami, om. Paavo Soininen, Pielavesi
u. Soipan Simo, om. Ari Heinonen, Pielavesi

Kettukäyttövaliot
u. Haka-Ahon Wallu, om. Joni Kumpusalmi, Suonenjoki

Muotovaliot
u. Alapörkän Eetu, om. Sirpa Simonen ja Jori Huuskonen Vesanto
n. Kellolan Lyyli, om. Alpo Kananen, Kiuruvesi
n. Saarikon Dara, Heikki Tuovinen, Kuopio

Tähtivaliot 
u. Korpilehdon Löpi, Jari Tuovinen, Kuopio

Kaudella 1.2.2013 - 31.1.2014

Kaksoisvaliot
Alapörkän Aapo, Viljo Pennanen, Muuruvesi
Mastomäen Rokka, Seppo Styrman, Pielavesi

Käyttövaliot
Hiekka-Ahon Varpu, Erkki Immonen, Lapinlahti
Honkalouhun Uni, Marko Suur-Inkeroinen, Rautalampi
Jussiahon Pikku-Viivi, Petri Marin, iisalmi
Koivukulman Kamu, Antti ja Katariina Pekkarinen, Lapinlahti
Koivukulman Salli, Pauli Lappalainen ja Raita Lappalainen, Lapinlahti
Koivukulman Tuiskutar, Raita Lappalainen ja Lasse Puurunen, Lapinlahti
Kononpuron Mestari, Eino Karppinen, Maaninka
Korterinteen Aksu, Lauri Kauppinen, Sonkajärvi
Latukkakorven Retu, Hannu Savolainen, Juankoski
Latukkakorven Rita, Marko ja Titta Huttunen, Vieremä
Meripojan Rape, Pekka Heikkinen, Lapinlahti
Raketin Sulo, Seppo Juutilainen, Varkaus
Tervakorven Jymy, Pentti Jääskeläinen, Keitele
Utakan Uki, Antti Pekkarinen ja Helinä Pekkarinen, Lapinlahti
Viivi, Jouko Miettinen, Tuusniemi
Äkkipojan Kime, Kari Juutilainen ja Pentti Hiltunen, Siilinjärvi


Kettukäyttövaliot

Tähtivaliot

Muotovaliot
Ajaxsin Tuuri, Pekka Kainulainen, Pielavesi
Hanakan Rosita, Tuomo Pesonen, Kiuruvesi
Louhirannan Linda, om. Hannu Taskinen, Tuusniemi
Mulonsalon Voitto, Katja Rytkönen ja Pekka Kainulainen, Pielavesi

Onnivaaran Jero, Peppi Laituri ja Markku Venäläinen, Kuopio

Kaudella 1.2.2012 - 31.1.2013


Kaksoisvaliot
u. Alapörkän Aatu, Tiia ja Hannu Räsänen, Siilinjärvi
u. Koivukulman Timpuri, Pauli Lappalainen, Lapinlahti

Käyttövaliot
n. Ajotaiturin Hinni, Kaisa Säisä, Vieremä
u. Hapatus, Otto Ahonpää, Kiuruvesi
u. Harhapolun Mika-Mies, Risto Kuivalainen ja Saku Oravainen, Siilinjärvi
u. Koivukulman Artturi, Seppo Korhonen, Maaninka
n. Korpilehdon Kiira, Kalevi Eskelinen, Keitele
u. Korpilehdon Löpi, Jari Tuovinen, Kuopio
u. Kasperitan Loordi, Kaarlo Jeskanen, Pielavesi
n. Puistorinteen Jane, Toivo Hartikainen, Kaavi
u. Sampo, Ari Säisä, Vieremä

Kettukäyttövaliot
u. Loordi, Jani Laukkanen, Vieremä

Suomen Muotovaliot
n. Paronilan Adalmiina, Sanna Sutinen, Nilsiä
n. Pirttirinteen Saimi, Ossi Itkonen, Sorsakoski

Tähtivaliot
n. Riistapiiska Manta-Mainio, Lasse Lyytikäinen ja Minna Elovaara, iisalmi


Kaudella 1.2.2011 - 31.1.2012

Kaksoisvaliot
* Latukkakorven Pavarotti, Marko Huttunen, Vieremä

Käyttövaliot
* Himoajon Essi, Matti Turunen, Juankoski
* Kiururannan Ansa, Pekka Flygare, Kiuruvesi
* Kiururannan Nelli, Ari Hyvärinen, Kiuruvesi
* Koivukulman Iita, Seppo Korhonen, Maaninka
* Korpilehdon Jimi, Jussi Kananen ja Jari Tuovinen, Varpaisjärvi
* Meripojan Jasser, Jari Heikkinen
* Manu, Marko Huhtanen, Kuopio
* Raiku, Ilpo Henriksson, Varkaus
* Sanni, Heikki Jääskeläinen, Pielavesi
* Sutelan Lissu, Hannu Tuovinen, Varpaisjärvi
* Ymppi, Eero Manninen, Kiuruvesi

Kettukäyttövaliot

Muotovaliot
* Akon Lulu, Kalle Ollikainen, Pielavesi
* Kahvanahon Lounatuuli, kasv & Katja Rytkönen, Pielavesi
* Koivukulman Tuutilulla, Raita Lappalainen ja Lasse Puurunen, Lapinlahti
* Mastomäen Rokka, Seppo Styrman, Pielavesi
* Salama, Seppo Laitinen, Karttula

Tähtivaliot
* Riistapiiska Lordi, Raimo Jäntti, Kuopio


Kaudella 1.2.2010 - 31.1.2011

Kaksoisvaliot
* Hanakan Otto, Aleksi Pesonen, Kiuruvesi

Käyttövaliot
* Ajajan Kuurakarpalo, Markku Vartiainen, Juankoski
* Erä-Ukin Jehu, Paavo Immonen, Lammasaho
* Harhapolun Helmi-Orvokki, Kirsi ja Juha Hyvänen, Vartiala
* Joutsenrinteen Usva, Jukka Lyytikäinen, Iisalmi
* Pajupellon Tikki, Pentti Mikkonen Kiuruvesi
* Pitkän Piia, Mika Keinänen, Kuopio
* Riistapiiska Manta-Mainio, Lasse Lyytikäinen ja Minna Eloranta, Iisalmi
* Toivolan Heta, Timo Komulainen, Sonkajärvi
 

Kettukäyttövaliot
* Akon Nata, Mikko Lappalainen, Karttula

Muotovaliot
* Ajopolun Eku, Veikko Nuutinen, Mäntylä
* Hetekaiku Jysky, Pertti Hukkanen, Kiuruvesi
* Louhirannan Piukku-Pinni, Satu Puranen ja Jouni Myyryläinen, Vesanto
* Omena, Martti Rissanen, Juankoski

Tähtivaliot


Kaudella 1.2.2009 - 31.1.2010

Kaksoisvaliot
Latukkakorven Leevi, Matti Roth, Iisalmi

Käyttövaliot
Alapörkän Kata, Raimo Huoman, Kerimäki
Geisterjäger Apep, Heikki Tikkanen, Lapinlahti
Hilma, Reijo Ahonen Juankoski
Jahti-Ukon Riku, Risto Kuivalainen, Siilinjärvi
Koivukulman Remu, Rauno Vornanen, Iisalmi
Korterinteen Helmi, Jorma Mäkäräinen Iisalmi
Korvenkätkön Saku, Hannu Voutilainen, Pielavesi
Rambo, Asko Korhonen, Pielavesi
Riistapiiska Lordi, Raimo Jäntti, Kuopio

Kettukäyttövaliot

Muotovaliot

Tähtivaliot
Ajotaiturin Mira, Ari Säisä, Vieremä
Hanakan Hikka, Tuomo Pesonen, Kiuruvesi
Puskajussin Kusti, Ahti Saastamoinen, Kiuruvesi


Kaudella 1.2.2008 - 31.1.2009

Kaksoisvaliot
Kellolan Dina, Alpo Kananen, Kiuruvesi
Mäkelän Jööti, Markku Bräyschy, Varkaus
Puistorinteen Iivari, Kari Leppänen, Kaavi
Sahtiajon Riina, Reijo Karjalainen, Siilinjärvi

Käyttövaliot
Ajoketun Piku, Pertti Väisänen, Iisalmi
Akon Kiri, Arto Säisä, Iisalmi
Hanakan Lola, Tuomo Pesonen, Kiuruvesi
Honkalouhun Sumu, Tarja ja Timo Huuskonen, Vesanto
Himoajon Sälli, Sakari Pekkarinen, Juankoski
Jeni, Matti Kärkkäinen, Iisalmi
Koivukulman Taratar, Raita Lappalainen, Lapinlahti
Korpilehdon Jane, Marja Jokela ja Martti Tissari, Sonkajärvi
Korpilehdon Raikku, Jussi Kananen, Lapinlahti
Latukkakorven Arttu, Eero Kainulainen, Vieremä
Latukkakorven Leevi, Matti Roth, Iisalmi
Milla, Arto Suhonen, KurolanlahtiMaaninka
Puistorinteen Piia, Toivo Hartikainen, Kaavi
Siikalammin Heili, Ilmari Rönkkö, Sonkajärvi
Tepi, Heino Tuovinen, Ahkionlahti


Muotovaliot
Peto, Matti Puolakka, Kolkontaipale
Riihelän Riku, Alpo Kananen, Kiuruvesi

Tähtivaliot
Korpilehdon Raikku, Jussi Kananen, Lapinlahti
Visa, Antero Keinänen, Kuopio


Kaudella 1.2.2007 - 31.1.2008

Kaksoisvaliot
Alapörkän Piedro, Tiia ja Hannu Räsänen, Siilinjärvi
Muurivuoren Jere, Ilkka Parviainen, Onttola
Pölläkän Leka, Marko Huhtanen, Kuopio
Ruskosuon Cami, Matti Mikkonen, Kerimäki
Ruskosuon Ruska, Matti Mikkonen, Kerimäki
Tupakallio Edvartti, Pauli Lappalainen, Lapinlahti
Vouden Minja, Martti Miettinen, Vehmersalmi

Käyttövaliot
Ajopolun Jehu, Jaakko Heikkinen, Lapinlahti
Alapörkän Iivari, Hannu ja Matti Taskinen, Vehmersalmi
Eräketun Vellemu, Vilho Hänninen, Rautalampi
Hepolammin Ami, Marko Huttunen, Vieremä
Hiekka-Ahon Rita, Heikki Partanen ja Janne Rautanen Lapinlahti
Hiekka-Ahon Venla, Erkki Immonen, Lapinlahti
Jiiällän Lutu, Kalevi Veteli, Varpaisjärvi
Jänistäjän Timi, Anni Hietapelto, Kiuruvesi
Ketjussin Vappu, Matti Karppinen, Vieremä
Kirkkojärven Masi, Kari Toivanen, Juankoski
Korvenkätkön Onni Armas, Seppo Tuovinen , Hannu Tuovinen, Iisalmi
Meripojan Kajo, Aulis Kervinen, Pielavesi
Mäntykujan Röky, Raimo Pesonen, Kiuruvesi
Pipsa, Pentti Holm, Vehmersalmi
Pisanpolun Pommi, Kaisa Korhonen, Kiuruvesi
Pitkän Taika, Kari ja Titta Pitkänen, Karttula
Riuttaniemen Mette, Juha Jalkanen, Rautalampi
Topi, Eino Karppinen, Maaninka

Kettukäyttövaliot
Pihlajaharjun Alma, Jarmo ja Pasi Laitinen, Nilsiä

Muotovaliot
Eräkamun Mosku, Pentti Kiiski, Maaninka
Kellolan Dina, Alpo Kananen, Kiuruvesi
Pokon Naku, Reino Laukkanen ja Pekka Kainulainen, Pielavesi
Pokon Pippuri, Heidi Oinonen, Vesanto
Tupakallio Aku, Nadja ja Viljo Pietikäinen, Peltosalmi

Tähtivaliot
Sinkkiperän Lili, Heidi Oinonen, Vesanto


Kaudella 1.2.2006 - 31.1.2007

Kaksoisvaliot
Akon Seri Kalle Ollikainen, Pielavesi
Jattapekka Tuure Erkki Eskelinen, Sonkajärvi
Jälkipelin Hupi Markku Venäläinen ja Pasi Kontkanen, Kuopio
Kotipolun Lastu Arto Säisä, Iisalmi
Mastomäen Saara Carin Rosilainen ja Pekka Räsänen, Tuusniemi
Tino Timo Rissanen, Tuusniemi
Vilivilperin Miina Kauko Tikkanen, Kiuruvesi

Käyttövaliot

Ajotaiturin Jehu, Ari Säisä, Vieremä
Ajotaiturin Pikkuhikka, Ari Säisä, Vieremä
Alapörkän Piedro, Tiia ja Hannu Räsänen, Siilinjärvi
Emmi Lassi, Lyytikäinen, Iisalmi
Hanakan Hikka, Tuomo Pesonen, Kiuruvesi
Hepolammin Ahti, Eero Kainulainen, Vieremä
Honkapuron Taika, Ari Ollikainen, Tuusniemi
Huutoperän Tarja-Tuulikki, Pekka Ylönen, Kiuruvesi
Ilo, Juha Jalkanen, Rautalampi
Jussiahon Lotta, Petri Marin, Iisalmi
Koivukulman Hessu, Esa Vainikainen, Nilsiä
Koivukulman Junnu, Pentti Mikkonen, Kiuruvesi
Korpilehdon Ronja, Martti Tissari, Sonkajärvi
Korvenkätkön Kamu, Martti Komulainen, Sonkajärvi
Kuusitarhan Tana, Seppo Ahonen, Siilinjärvi
Mahlan Lissu, Markku Venäläinen ja Olavi Jääskeläinen, Karttula
Mehtäpellon Lonnakko, Heidi Oinonen, Vesanto
Mäkelän Jööti, Markku Bräyschy, Varkaus
Nöpö, Reijo, Arto ja Matti Iivanainen, Leppävirta
Omun Rokka, Erik Miettinen, Kuopio
Pikilän Arttu, Hannu Savolainen, Riistavesi
Pikilän Simo, Martti ja Soili Rissanen, Juankoski
Pökänpalon Kassu Martti Väänänen, Siilinjärvi
Remuajan Mari, Aku Mäkäräinen, Iisalmi
Ronja, Pekka Ruuskanen, Jylhänkylä
Rännikorven Hevi, Ari Honkaselkä, Vesanto
Saukkoniemen Turilas, Otto Ahonpää, Kiuruvesi
Tohelon Roope, Ilpo Ikäläinen, Keitele
Viitalehdon Pomo, Pauli Oinasmaa, Leppävirta
Visa, Antero Keinänen, Kuopio
Vouden Minja, Kaija ja Matti Miettinen, Kuopio

Kettukäyttövaliot
Riihijoen Sylyvi, Isto Hartikainen, Siilinjärvi

Muotovaliot
Anumarin Rippe, Ari Heinonen, Pielavesi
Pokon Kimi, Pekka Kai-nulainen, Pielavesi
Pölläkän Leka, 21947/04 Marko Huhtanen, Kuopio

Tähtivaliot
Pokon Mika, Pekka Kainulainen, Pielavesi


Kaudella 1.2.2005 - 31.1.2006


Kaudella 1.2.2004 - 31.1.2005

Kaksoisvaliot
Ajotaiturin Humu, Pentti Hiltunen, Kuopio
Akon Pimu, Pekka Flygare, Kiuruvesi
Hattulan Malla, Simo Huuskonen, Rautalampi
Pokon Mika, Pekka Kainulainen, Pielavesi
Rita, Kari Hämäläinen, Siilinjärvi

Käyttövaliot
Aittapolun Ansa, Martti Luhtala, Varkaus
Ajo-Metsän Anu, Ari Kekäläinen, Kuopio
Ajotaiturin Mira, Ari Säisä, Vieremä
Ajotaiturin Olivia, Kirsi ja Juha Hyvönen, Kuopio
Eräketun Väläkkysenni, Ritva Halonen ja kasv., Suonenjoki
Hetekaiku Jenna, Pekka Tuppurainen, Maaninka
Jiiällän Ira, Ari Kekkonen, Siilinjärvi
Jiiällän Milla, Väinö Aalto, Iisalmi
Joutsenrinteen Jasmiine, Maarit ja Jukka Lyytikäinen, Koljonvirta
Korpilehdon Muska, Jari Tuovinen, Kuopio
Lippe, Juhani Iivanainen, Leppävirta
Metkunmäen Ässä, Minna ja Matti Niskanen, Valkeiskylä
Roninpuro Jämy, Raimo Hartikainen, Nilsiä
Äkkipojan Jonna, Olavi Jääskeläinen, Markku Venäläinen, Karttula
Saukonniemen Siru, Renne Kostian, Iisalmi

Kettukäyttövaliot
Räsä-Ukon Moona, Kalle Ollikainen, Pielavesi

Muotovaliot
Akon Seri, Kalle Ollikainen, Pielavesi
Tino, Timo Rissanen, Tuusniemi
Jattapekka Tuure, Erkki Eskelinen, Sonkajärvi

Tähtivaliot
Tupakallio Pomo, Jouni Kauppinen, Suonenjoki
Korpilehdon Muska, Jari Tuovinen, Kuopio

Muut valiot
KANS MVA Kaikuvuoren Sara, Matti Mikkonen, Kerimäki


Kaudella 1.2.2003 - 31.1.2004

Kaksoisvaliot
Ahokankaan Urri, Jaakko Heikkinen, Lapinlahti
Kotaniemen Lila, Juho ja Hannu Taskinen, Tuusniemi
Pirttirinteen Uri, Pentti Kiiski, Maaninka
Saamamiehen Taavetti, Heini ja Pauli Lappalainen, Lapinlahti

Käyttövaliot
Ahokankaan Unna, Petri Bollström, Lapinlahti
Ajo-Metsän Fani, Tuula Koivistoinen, Keitele
Ajotaiturin Miina, Ari ja Kaisa Säisä, Vieremä
Ketjussin Elmo, Ville Kettunen, Lapinlahti
Ketjussin Säde, Toni ja Juha Kettunen, Lapinlahti
Koivukulman Minja, Pauli Lappalainen, Lapinlahti

Muotovaliot
Akon Pimu, Pekka Flygare, Kiuruvesi
Hattulan Malla, Simo Huuskonen, Rautalampi
Rita, Kari Hämäläinen, Siilinjärvi

Valiot

Anomuslomake valionarvoa varten. Koirasi saavutettua valionarvon, tulee se sinun anoa Kennelliitosta erikseen, jotta arvoa voi käyttää koirannimen edessä.

Tänne kerätään pohjoissavolaisten omistamat uudet valiokoirat!

Ilmoitathan oman koirasi valioitumisesta sähköpostilla sihteeriposti (at) gmail.com

Vuosikokouksessa palkitaan yhdistyksen jäsenien omistamat koirat valiolautasella.