Ajankohtaista Toimikunta     Yhteistyössä  Tuotteet           ..............................................
 Tracker LIVE  Tulokset    Päänäyttely Galleria

Takaisin etusivulle

Suomen Ajokoirajärjestön Päänäyttely Kuopiossa 22.3.2015 tulokset

Näyttelyn paras -kilpailu: Pekka Teini

BIS1: suomenajokoira Kellolan Ville, om. Leena Anniina Pusa ja Samuli Pusa, Paimela

BIS2: Sveitsinajokoira, berninajokoira Décent Dauphin Bohemia Hill, om. Jaana Laine ja Tommi Yrjänä, Naantali

BIS3: lyhytkarvainen italianajokoira Lea Di Pontenizza, om. Teija Viljanmaa, Kontiomäki

BIS4: eestinajokoira Tessa, om. Meini-Sisko Nevala, Reijo Kukkonen ja Kreetta Nivaoja, Tornio

Näyttelyn paras pentu -kilpailu: Auli Haapiainen-Liikanen

BIS1: venäjänajokoira Rapparin Nappi, om. Olli Vaakanainen Olli, Jakokoski

BIS2: suomenajokoira Alapörkän Nätti, om. Heidi Heikkinen, Vuokatti

BIS3: amerikankettukoira Vihtahovin Sanni, om. Veijo Lehto, Suomussalmi


Näyttelyn paras veteraani -kilpailu: Sakari Poti

BIS1: karkeakarvainen Italianajokoira Vigoroso Caporale, om. Kaisu Sironen, Kajaani

BIS2: suomenajokoira Kellolan Naku, om. Emma Mikkonen, Heinävesi

BIS3: eestinajokoira Täplä, om. Aito Nokelainen, Putikko


Näyttelyn paras jälkeläisluokka -kilpailu: Auli Haapiainen-Liikanen

BIS1: suomenajokoira Kahvanahon Mehtätähti, om. Marja Kuivas, Seinäjoki 

BIS2: lyhytkarvainen italianajokoira Lea Di Pontenizza, om.    Viljanmaa Teija, Kontiomäki

Näyttelyn paras kasvattajaluokka -kilpailu: Sakari Poti

BIS1: suomenajokoira kennel Kahvanahon, om. Kuivas Marja, Seinäjoki

BIS2: karkeakarvainen italianajokoira kennel Vigoroso, om.    Viljanmaa Teija, Kontiomäki

BIS3: lyhytkarvainen italianajokoira kennel Vigorosa, om. Viljanmaa Teija, Kontiomäki

SAJ:n päänäyttely, 22.3.2015 Kuopio, Musti ja Mirri Hukka-areena


Suomenajokoirat
ROP käyttökoira: Kahvanahon Heleonora, om. Kuivas Marja
VSP käyttökoira: Kerijussin Joona, om. Remes Jouni

SAJ:n vuosikokoukseen tuodut näyttelytervehdykset olemme jakaneet seuraavasti:

päivittyy ...

Suomenajokoira, urokset Pekka Teini ja nartut Sakari Poti

Urokset, junioriluokka
EH4, Alapörkän Maestro, om. Räsänen Tiia Ja Hannu 
H, Halla-Aamun Bravo, om. Kunranta Anu
EH, Halla-Aamun Bruno, om. Kiriloff Tanja
POISSA, Halla-Aamun Brutus, om. Kiriloff Tanja
EH, Huolettoman Jörö, om. Heikkinen Petri
ERI1 SA, Koivukulman Go Go-Ami, om. Holopainen Raimo
EH2, Meripojan Rommi, om. Holopainen Jouko
EH3, Pelkkikankaan Rommi, om. Rissanen Timo

Urokset nuortenluokka
ERI1 SA, varaserti, Kahvanahon Pojan-Kloppi, om. Kuivas Marja
ERI2 SA, Kellolan Onni, om. Kaitalehto Aimo
EH4, Miklan Geno, om. Turpeinen Marko
ERI3 SA, Satumeren Jare, om. Itkonen Esko
H, Vipo, om. Ronkainen Matti

Urokset, avoinluokka
H, Hanakan Severi, om. Lappalainen Martti
ERI3 SA, Hanakan Sutki, om. Ikäheimo Mia
ERI-, Hardwood's Mehtätahti, om. Holopainen Raimo
ERI1 SA, Koillis-Kairan Emppu, om. Huotari Heikki
H, Kurunkaiku, om. Teppola Matleena
EH, Patopojan Roki, om. Siikakoski Jussi Einari
EVA, Satumeren Kamu, om. Mattila Jyrki
ERI4, Taavi, om. Pennanen Timo
EH, Toivolan Jätkä, om. Mujunen Hannu
ERI2 SA, Vipa, om. Simpanen Erkki

Urokset, käyttöluokka
ERI4 SA, Ajotaiturin Arvi, om. Sironen Pekka
ERI SA, Ajotaiturin Raiku, om. Niskanen Matti
ERI SA, Erä-Kullervon Kölli, om. Väisänen Sauli
ERI-, Jahtiluodon Rane, om. Turpeinen Marko
ERI-, Kahvanahon Lapinjätkä, om. Kuivas Marja
ERI SA, Kahvanahon Ratto-Poika, om. Kuivas Marja
ERI-, Kapu, om. Savela Keijo
ERI1 SA PU4 VSP käyttökoira, Kerijussin Joona, om. Remes Jouni
EH, Kononpuron Mestari, om. Karppinen Eino
ERI SA, Mannikarin Vekku, om. Kolehmainen Eero
ERI3 SA, Matukan Silmu, om. Rissanen Timo
ERI-, Pykäläahon Marski, om. Valtakoski Maija
ERI2 SA SERTI MVA, Pätkäukon Patu,     om. Pietarila Aarre
EH, Simanansärkän Eka, om. Pellikainen Annaliisa
ERI-, Tuomaalan Riki, om. Ahola Eero
EH, Villipuron Sutkijr, om. Tervo Taisto

Urokset, valioluokka
ERI-, Alapörkän Eetu, om. Huuskonen Jori
ERI SA, Alapörkän Gara, om. Tahvanainen Ari
ERI SA, Honkasuoran Aku, om. Siponen Eino
ERI2 SA PU2, Kellolan Kapteeni, om. Skedlund Sanna
ERI1 SA PU1 ROP, Kellolan Ville, om. Pusa Leena Anniina
ERI SA, Mastomäen Rokka, om. Styrman Seppo
ERI4 SA, Mulonsalon Voitto, om. Rytkönen Katja
ERI SA, Onnivaaran Jero, om. Laituri Peppi
ERI SA, Raikuvan Roni, om. Kinnunen Teemu
ERI3 SA PU3, Räntäaamun Rane, om. Koivisto Tomi
ERI- SA, Satumeren Niko, om. Mikkonen Emma
ERI- SA, Tuomaalan Ville, om. Kolehmainen Hannu

Urokset, veteraaniluokka
ERI1 SA ROP-VET, Kellolan Naku, om. Mikkonen Emma
EH3, Puron Onni, om. Remes Jouni
ERI2 SA, Tikutakun Julle, om. Heiskala Hannes

Nartut, junioriluokka
EH, Allun Hippa, om. Pusa Leena Anniina
EH, Elina, om. Kisonen Tiina-Maarit
ERI3-, Huolettoman Ariel, om. Sarvi Jouni
H, Huolettoman Jasmine, om. Puustinen Sanna
ERI1, SA, Huolettoman Merida, om. Puustinen Sanna
EVA, Iita, om. Laitinen Seppo
ERI2 SA, Kahvanahon Revontuli, om. Kuivas Marja
H, Metku, om. Tuomela Jarmo
H, Repopupun Tähtipölyä, om. Luoma Riina
H, Rinteen Isla, om. Tikkanen Sanni
H, Siru, om. Markkanen Toivo
ERI4, Talvitien Tuisku, om. Peltonen Tiina
EH, Tessa, om. Taskinen Eero

Nartut, nuortenluokka
EH, Benelli, om. Savela Keijo
EH, Hallakorven Hilla, om. Heikkinen Mika
ERI2 SA, Kahvanahon Helmiäinen, om. Koskela Niina
POISSA, Kellolan Aava, om. Nevalainen Oiva
ERI1 SA varaserti, Matkon Friidu, om. Schroderus Pekka
ERI-, Mehtäläisen Iita, om. Karhu Matti
POISSA, Mehtäläisen Lotta, om. Paasi Kari
ERI3 SA, Repopupun Siävä Söpöliini, om. Luoma Riina
EH, Tuomaalan Viivi, om. Hosionaho Mika
ERI4 SA, Ärjäntuvan Roosa, om. Leppänen Jouni

Nartut, avoinluokka
H, Afthsban Mun Sylivauva, om. Viitaniemi Eeva
EH, Alapörkän Hieno Helinä, om. Pajarinen Johanna
ERI, Jahtiparin Alma, om. Korhonen Sari
ERI-, Jahtiparin Elli, om. Meriläinen Milla
EH, Joutsenrinteen Alisa, om. Eskelinen Minna
ERI, Jätti narttu, om. Jaako Eveliina
ERI4 SA, Kahvanahon Kuunsäde, om. Mustalammi Jarmo
ERI-, Kahvanahon Kuutarha, Pekkala Erja
EH, Kellolan Kaisa, om. Nevalainen Oiva
ERI, Mehtäläisen Hilu, om. Hyvönen Markku
ERI1 SA, Mulonsalon Justiina, om. Liuha Hannu
ERI3 SA, Repopupun Höyryhippula, om. Luoma Riina
ERI, Repopupun Komia-Lisa, om. Luoma Riina
ERI2 SA, Satumeren Madonna, om. Mikkonen Emma
ERI-, Satumeren Miranda, om. Tolvanen Jari
EH, Taikavuoren Täplä, om. Häkkinen Janne
EH, Tellu, om. Pietikäinen Pentti
ERI-, Tivakan Tiuku, om. Asuintupa Anita
ERI-, Tuomaalan Heta, om. Putkonen Ari

Nartut, käyttöluokka
ERI-, Alapörkän Elli, om. Nevala Meini-Sisko
ERI-, Alapörkän Fanni, om. Wiik Ari
ERI3 SA, Arpan Tuisku, om. Huurinainen Arvo
ERI-, Cucculuuruu Kimalle, om. Väisänen Raimo
ERI-, Iita, om. Koljonen Arto
ERI1 SA PN2 SERTTI, KÄY-ROP, Kahvanahon Heleonora, om. Kuivas Marja
EH, Kaikuvan Ulpu, om. Rönkkö Jaana
ERI2 SA, Kellolan Aamu, om. Nevalainen Oiva
ERI-, Korpelaisen Siru, om. Mettovaara Sirkka
ERI-, Mehtäläisen Nuusku, om. Tervo Antti
ERI-, Mettäjuntin Milja, om. Juntti Erkki
POISSA, Rajaväylän Varpu, om. Rantamaa Kyösti
EH, Ruokosuon Nipsu, om. Niskanen Kari
ERI4 SA, Tupu, om. Makkonen Esko

Nartut, valioluokka
EH, Alapörkän Ewita, om. Karjalainen Risto
ERI3 SA PN4, Cucculuuruu Kuiskaus, om. Piirainen Reetta
EH, Halla-Aamun Alexandra, om. Kiriloff Tanja
ERI2 SA PN3, Kahvanahon Kuutamoyö, om. Kuivas Marja
ERI1 SA PN1 VSP Kahvanahon Mehtätähti, om. Kuivas Marja
ERI-, Kahvanahon Taivaantuli, om. Kuivas Marja
ERI4 SA, Repopupun Komia-Leidi, om. Luoma Riina
ERI-, Saarikon Dara, om. Tuovinen Heikki

Nartut, veteraaniluokka
ERI1 VSP-veteraani, Hevosmäen Rauha, om. Kröger Vilma
ERI2, Kahvanahon Sarraheinä, om. Kuivas Marja
ERI3, Kellolan Dina, om. Nevalainen Oiva
POISSA, Ruskametsän Mona, om. Ekonoja Markku

Urokset, baby-pennut: Auli Haapiainen-Liikanen
PEK2, Satumeren Raksu, om. Mikkonen Emma
PEK1 KP, Tuomaalan Ramses, om. Huovinen Laila
POISSA, Tuomaalan Vallu, om. Aapro Riku

Urokset, pennut: Auli Haapiainen-Liikanen
PEK1 KP VSP-pentu, Alapörkän Napoleon, om. Vartiainen Veikko
PEK2, Jore, om. Kari Hyvönen
PEK3, Jysky, om. Nivajärvi Miro

Nartut, baby-pennut: Auli Haapiainen-Liikanen
PEK1, Kellolan Birita, om. Toivanen Sanna Ja Toni
PEK2, Kellolan Bulmu, om. Skata Marit
POISSA, Tuomaalan Taiga, om. Mustonen Marko

Nartut, pennut: Auli Haapiainen-Liikanen
PEK1 KP ROP-pentu, Alapörkän Nätti, om. Heikkinen Heidi
PEK4, Kiekan Hilma, om. Toivanen Iiro
PEK3, Tapahan Taikayä, om. Lilja Tarja
PEK2, Tähtiajon Aamurusko, om. Hyvärinen Anne

Jälkeläisluokat: Auli Haapiainen-Liikanen
ROP1, kp: Kahvanahon Mehtätähti, om. Kuivas Marja
2, kp: Kahvanahon Lapinjätkä, om. Kuivas Marja
3, kp: Luontopolun Rety, om. Mustonen Marko
4, kp: Länsi-Torppa Suvi, om. Ketoja Marko
5, kp: Kerijussin Joona, om. Remes Jouni

Kasvattajaluokat: Sakari Poti
ROP1, kp: Kahvanahon kennel, Kuivas Marja
2 kp: Kellolan kennel, om. Nevalainen Oiva
3, kp: Satumeren kennel, om. Wastimo Satu
4, kp: Tuomaalan kennel, om. Mustonen Marko
5. Repopupun kennel, om. Luoma Riina
Halla-Aamun kennel, om. Kiriloff Tanja, ei esitetty
Huolettoman kennel, om. Puustinen Sanna, ei esitetty
Mehtäläisen kennel, om. Tervo Antti, ei esitetty

Venäjänajokoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Urokset, junioriluokka
H, Bravon Iisakki, om. Konttimäki Petri ja Vaakanainen Inka
H, Bravon Into, om. Tukiainen Mikko ja Ratilainen Terhi
EH1, Korpienkasvatin Balalaikka, om. Koskensalo Erkki
H, Usvavaaran Paukku, om. Piisilä Arja

Urokset, nuortenluokka
EH, Itärajan Kornet, om. Sutinen Marja
EH, Marein Geroj, om. Hyttinen Päivi ja Helenius Anssi

Urokset, käyttöluokka
ERI1 SA PU2 SERTI MVA, Mehtä-Väiskin Santeri, om. Vimpari Pasi 

Urokset, valioluokka
Kultanuolen HaltiERI1SAPU1ROP    uros    VAL    om.    Savolainen Heikki
ERI2, Usvavaaran Gosha, om. Piisilä Arja

Nartut, junioriluokka
ERI1 SA PN1 SERTI VSP, Bravon Bella, om. Nevalainen Arja Helena
ERI4, Bravon Iida, om. Viljanmaa Raimo M
ERI2 SA PN3 VARASERTI, Bravon Iita, om. Väisänen Janne
H, Bravon Inna, om. Viinikainen Mika
ERI3 SA PN4, Repopupun Kukkurukuu-U, om. Luoma Riina ja Ketoja Marko
ERI-, Repopupun Kuurankukka, om. Luoma Riina ja Ketoja Marko
H, Viiru, om. Hurri Satu ja Suonttajärvi Antti

Nartut, nuortenluokka
ERI1, Riistakairan Cara, om. Rissanen Taina ja Ruotsalainen Jari

Nartut, avoinluokka
ERI1, Bravon Sissi, om. Nevalainen Arja Helena 

Nartut, valioluokka
ERI1 SA PN2, Bravon Peppi, om. Nevalainen Arja Helena
ERI2 SA Olga, om. Luoma Riina ja Ketoja Marko

Urokset, pennut
PEK1 KP ROP-pentu, Rapparin Nappi, om. Vaakanainen Olli ja Vaakanainen Inka

Jälkeläisluokka: 
Usvavaaran Gosha, om. Piisilä Arja, ei esitetty

Eestinajokoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Urokset, nuortenluokka
EH1, Ukonharjun Simo, om. Palviainen Jari

Urokset, avoinluokka
EH2, Jahisarv Ruuti Top, om. Mattila Pekka ja Laitinen Jouko
H, Konttikuusen Juri, om. Miettinen Jouko
H, Urkkalammen Regal, om. Kilpiö Pekka

Nartut, junioriluokka
ERI1, Matkakosken Eräuni, om. Nevala Meini-Sisko ja Kukkonen Reijo

Nartut, avoinluokka
ERI1 SA PN2, Selamiin Alma, om. Päätalo Annukka ja Päätalo Jukka

Nartut, valioluokka
ERI1 SA ROP, Tessa, om. Nevala Meini-Sisko, Kukkonen Reijo ja Nivaoja Kreetta

Nartut, veteraaniluokka
ERI1 ROP-VET, Täplä, om. Nokelainen Aito

Englantilais-venäläinen ajokoira

Urokset, avoinluokka
ERI1 SA PU1 ROP, Hardwood's Lotto Voitto, om. Paananen Kari

Smoolanninajokoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Urokset, avoinluokka
ERI1 SA PU1 SERTI ROP Champerin Aatu, om. Aartonen Taisto

Nartut, valioluokka
ERI1 SA VSP, Champerin Bertta, om. Rantanen Marko ja Mäklin Annika

Plottinajokoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Urokset, nuortenluokka
ERI1 SA PU1 SERTI ROP, Vesamatti, om. Ryynänen Hanna ja Komulainen Pekka

Nartut, avoinluokka
ERI1, Ursus Riitu, om. Korhonen Sari ja Mikkonen Marko

Amerikankettukoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Baby-pennut, nartut
PEK1 KP ROP-pentu Vihtahovin Sanni, om. Lehto Veijo ja Ovchinnikov Aleksei

Karkeakarvainen italianajokoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Urokset, Nuortenluokka
POISSA, Vigoroso Leonardo, om. Haarahiltunen Marjo
POISSA, Vigoroso Lorenzo, om. Thil Satu

Urokset, avoinluokka
ERI1 SA PU2, Vigoroso Francesco, om. Roju Riikka
ERI2 SA PU3, Vigoroso Jeffrey, om. Bräyschy-Martiskainen Tiia, Martiskainen Ristopekka ja Martiskainen Iisa
EH3, Vigoroso Joshua, om. Koskela Janna

Urokset, valioluokka
ERI SA PU1 ROP, Vigoroso Fabrizio, om. Bräyschy-Martiskainen Tiia ja Martiskainen Ristopekka

Urokset, veteraaniluokka
ERI1 SA PU4 ROP-VET, Vigoroso Caporale, om. Sironen Kaisu

Nartut, nuortenluokka
ERI1 SA PN1 SERTI VSP, Vigoroso Mimosa, om. Oikarinen Anne ja Viljanmaa Teija

Nartut, avoinluokka
EH2, Leda Di Pompiano, om. Lehto Veijo
ERI1 SA PN2 Vigoroso Gabriella, om. Turunen Mervi
POISSA, Vigoroso Jesmina, om. Tervola Tiia

Nartut, veteraaniluokka
ERI1 VSP-veteraani, Vigoroso Combattente, om. Lehto Veijo

Kasvattajaluokat
ROP1, kp: Vigoroso kennel, om. Viljanmaa Teija

Lyhytkarvainen italianajokoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Urokset, junioriluokka
EH1, Vigoroso Oliviero, om. Tenhunen Mikko

Urokset, valioluokka
ERI1, Vigoroso Giovanni, om. Kyllönen Milla

Nartut, junioriluokka
ERI1, Vigoroso Odissea, om. Naumanen Johanna
EH3, Vigoroso Olivia, om. Ronkainen Marjo
EH2, Vigoroso Onella, om. Viljamaa Teija

Nartut, valioluokka
ERI1 SA PN1 ROP, Lea Di Pontenizza, om. Viljanmaa Teija

Jälkeläisluokat
ROP1, kp:  Lea Di Pontenizza, om. Viljanmaa Teija

Kasvattajaluokat
ROP1, kp Vigoroso    kennel, om. Viljanmaa Teija

Sveitsinajokoira, berninajokoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Urokset, valioluokka
ERI1 SA PU1 ROP, Décent Dauphin Bohemia Hill, om. Laine Jaana ja Yrjänä Tommi

Sveitsinajokoira, luzerninajokoira: Auli Haapiainen-Liikanen

Nartut, nuortenluokka
ERI1 SA PN1 SERTI ROP, Jägar Rogers Alma, om. Raatikainen Veera 
 

==================================================

Näyttelysivut löytyvät osoitteesta:
http://www.showlink.fi/showlink/saj_paanayttely15

Näyttelyn lisäkilpailut:

Paras pää: Pekka Teini

Lyhytkarvainen Italianajokoira Vigoroso Oliviero, Mikko Tenhunen, Kiiminki

Plottinajokoira Vesamatti, om. Hanna Ryynänen ja Pekka Komulainen, Nurmes

Smoolanninajokoira Champerin Bertta, om. Marko Rantanen ja Anniina Mäklin, Mustiala

Suomenajokoira Pätkäukon Patu, om. Aarne Pietarila, Oulu

Sveitsinajokoira - berninajokoira Décent Dauphin Bohemia Hill, om. Laine Jaana ja Tommi Yrjänä, Naantali

Parhaat käpälät: Sakari Poti

Amerikankettukoira Vihtahovin Sanni, om. Aleksei Ovchinnikov ja Veijo Lehto, Suomussalmi

Lyhytkarvainen italianajokoira Vigoroso Odissea, om. Johanna Naumanen, Tampere

Plottinajokoira Vesamatti, om. Hanna Ryynänen ja Pekka Komulainen, Nurmes

Smoolanninajokoira Champerin Aatu, om. Taisto Aartonen, Rautalampi

Suomenajokoira Ajotaiturin Arvi, om. Pekka Simonen, Suomussalmi

Venäjänajokoira Bravon Iita, om. Janne Väisänen, Juuka

Parikilpailu: Auli Haapiainen-Liikanen

1. Eveliina Jaako (suomenajokoirat Räntäaamun Rane ja Jätti)
2. Teija Viljanmaa (lk italianajokoirat Vigoroso Onella ja Vigoroso Oliviero)
3. Teija Viljanmaa (kk italianajokoirat Vigoroso Mimosa ja Vigoroso Leonardo)
4. Arja Piisilä (venäjänajokoirat Usvaraanan Gosha ja Usvavaaran Paukku)

Lapsi-koirakilpailu: Auli Haapiainen-Liikanen

1. Emma Mikkonen, Heinävesi 14 v

2. Vilma Pekonen, Varkaus 10 v

3. Lotta Kontkanen, Juuka 13 v

4. Sanni Kontkanen, Juuka 9 v

5. Emma Remes, Heinävesi 6 v


KILPA 2015
Siilinjärvi

7.-8.11.2015

Keskuspaikka:
Punttisilimä
Marjomäentie 312
71800 Siilinjärvi




.

.



kuva: Meripojan

Päänäyttelytulokset 2015:

Kennelliiton kannassa:

** amerikankettukoira
** eestinajokoira
** englantilais-venäläinen ajokoira
** kk italianajokoira
** lk italianajokoira
** plottinajokoira
** smoolanninajokoira
** suomenajokoira
sveitsinajokoirat
** berninajokoira
** luzerninajokoira
** venäjänajokoira