SAJ:n vuosikokous 2016

Julkaistu 22.03.2016

Kokokauden koe AJOK ja KEAJ hyväksyttiin

Muistamiset:

Kultainen ansiomerkki
Matti Envall Etelä-Pohjanmaa
Jari Kattelus Pohjois-Karjala
Matti Karppinen Pohjois-Savo



Hopeinen ansiomerkki
Erkki Kivivuori Etelä-Häme
Ismo Iso-Oja Etelä-Pohjanmaa
Pentti J Perälä Etelä-Pohjanmaa
Jouni Remes Kainuu
Teuvo Isokangas Keski-Pohjanmaa
Matti Parkkinen Keski-Suomi
Lasse Ahtiainen Kymenlääni
Teuvo Turunen Kymenlääni
Martti Heikkilä Kymenlääni
Juha Pettinen Lappi
Jussi Kuusi Pohjois-Häme
Jarmo Tanninen Pohjois-Karjala
Seppo Helin Pohjois-Pohjanmaa
Seija Ansamaa Pohjois-Pohjanmaa
Aimo Siirtola Pohjois-Pohjanmaa
Risto Pekki Pohjois-Pohjanmaa
Aarre Pietarila Pohjois-Pohjanmaa
Juha Hyvönen Pohjois-Savo
Aila Lehmussaari Salpausselkä
Veli Pekka Harju Satakunta
Matti Nykänen Suur-Savo
Touko Rauma Vaasa
Esa Harju Helsingin seutu

Kasvattajapalkinnot

Mestarikasvattajapalkinto
Ajotaiturin Ari Säisä, Vieremä

Kultainen kasvattajapalkinto
Jamiskan Hannu Nypelö, Mäntyharju
Korventaustan Eino Korhonen, Kuorevesi
Meripojan Pasi Liikanen, Tornio
Sorkomäen Matti Mäkinen, Pori
Tervasmetsän Hannu Mehtätalo, Oulainen

Hopeinen kasvattajapalkinto
Reijo Laurila, Hailuoto
Jamiskan Hannu Nypelö, Mäntyharju
Metsätuuli Tuomo Tuomola, Tammela
Ruokosuon Matti Mikkonen, Kerimäki
Soipan Paavo Soininen, Pielavesi
Tervasmetsän Hannu Mehtätalo, Oulainen

Pronssinen kasvattajapalkinto
Jamiskan Hannu Nypelö, Mäntyharju
Riistakairan Mika ja Merja Kuronen, Kemi
Ruokosuon Matti Mikkonen, Kerimäki
Tervasmetsän Hannu Mehtätalo, Oulainen

ERIKOISKASVATTAJAKILPAILU 2015
1. Perämeren Jukka Ojanen, Tornio 2,47
2. Eräjätkän Antti Haataja, Kajaani 2,38
3. Meripojan Pasi Liikanen, Tornio 2,26
4. Koivukulman Pauli ja Raita Lappalainen, Lapinlahti 1,58
5. Jahtiparin Milla ja Timo Meriläinen, Sotkamo 1,56
6. Alapörkän Jari ja Reetta Fors, Pyhäjoki 1,44
7. Ajotaiturin Ari Säisä, Vieremä 1,32

ERIKOISKASVATTAJAKILPAILU KEAJ 2015
1. Jahtiluodon Merja Holvitie, Uusikaupunki 1,00

KASVATTAJAKILPAILU 2015
1. Meripojan 1 Pasi Liikanen, Tornio 40/477,75
2. Alapörkän 1 Jari ja Reetta Fors, Pyhäjoki 40/477,58
3. Meripojan 2 Pasi Liikanen, Tornio 40/446,13
4. Eräjätkän Antti Haataja, Kajaani 40/440,26
5. Koivukulman Pauli ja Raita Lappalainen, Lapinlahti 40/434,75
6. Ajotaiturin Ari Säisä, Kurenpolvi 40/428,61

7. Meripojan 3 Pasi Liikanen, Tornio 40/419,42
8. Alapörkän 2 Jari ja Reetta Fors, Pyhäjoki 40/419,38

KASVATTAJAKILPAILU KEAJ 2015
1. Jahtiluodon Merja Holvitie, Uusikaupunki 37/432,00 Sorkomäen Matti Mäkinen, Pori
Moppekerhon Marko Kärkkäinen, Rauni Tietäväinen, Juva

JAHTI-KALLEN MALJAKILPAILU 2015
1. n. FI KVA Taikavuoren Tiina 31054/13B, Tapio Vuorenmaa, Laihia 291,30
2. u. FI & NO KVA MA-14 Mäkikallion Jeri 22619/07A an Jari Takanen, Hamina 286,50
3. n. FI KVA Meripojan Essi 23757/11B an, Petri Saarenkangas & Sanna Moisanen, Tornio 277,51
4. u. tähtivalio C.I.B FI KVA & MVA MV-10-12 Hypnos Atte 43524/07B an Sakari Poti, Laihia 262,38
5. n. FI KVA Mini 40459/13A, Reijo Laurila, Hailuoto 260,59
6. n. FI KVA Meripojan Pikku-Piika 37847/13C, Pasi Liikanen, Tornio 259,59
7. u. FI KVA Kasperitan Loordi 52770/06B, Kaarlo Jeskanen, Pielavesi 257,88
8. n. Meripojan Lili 37850/13B, Erja ja Juha Laukkanen, Rovaniemi 248,16

URMAKSEN PALKINTO 2015
1. n. FI KVA Taikavuoren Tiina 31054/13B, Tapio Vuorenmaa, Laihia 45p
2. n. C.I.B FI KVA POHJ & FI & SE & DK MVA Helimarin Sata 24363/10B  Reetta Fors & Jari Fors & Martti Henttu, Pyhäjoki 45p
3. u. tähtivalio C.I.B FI KVA FI & SE MVA Kerijussin Joona 32081/09B ak  Jouni Remes, Sotkamo 45p
4. n. tähtivalio C.I.B C.I.T FI KVA FI & EE MVA Arpan Riitu 33998/07A an  Jouni Leppänen, Kotka 45p
5. u. FI & NO KVA MA-14 Mäkikallion Jeri 22619/07A an  Jari Takanen, Hamina 40p
6. u. FI KVA Kasperitan Loordi 52770/06B, Kaarlo Jeskanen, Pielavesi 40p

AJOK YKKÖSPALKINTO 2015
1. n. FI KVA Taikavuoren Tiina 31054/13B, Tapio Vuorenmaa, Laihia 6
2. u. tähtivalio C.I.B FI KVA FI & SE MVA Kerijussin Joona 32081/09B ak  Jouni Remes, Sotkamo 6
3. u. tähtivalio FI KVA M-15 Alapörkän Fredi 55133/11B,  Raimo Keinänen & Jari Fors, Pyhäjoki 5
4. u. FI & NO KVA MA-14 Mäkikallion Jeri 22619/07A an  Jari Takanen, Hamina 5
5. u. FI KVA Kasperitan Loordi 52770/06B, Kaarlo Jeskanen, Pielavesi 5
6. n. tähtivalio C.I.B C.I.T FI KVA FI & EE MVA Arpan Riitu 33998/07A an  Jouni Leppänen, Kotka 
7. u. tähtivalio C.I.B FI KVA & MVA MV-10-12 Hypnos Atte 43524/07B an  Sakari Poti, Laihia 4

KEAJ YKKÖSPALKINTO 2015
1. n. FI KVA-K KK-15 Ruunajoen Martta 43505/12A  Ari Pölönen, Puumala 6
2. u. FI KVA-K Lalli 45302/11C  Roland Sundfors ja Marko Lehto, Nedervetil 5

AJOKUNINKAAN KASVATTAJA 2015
Alapörkän kennel, Reetta ja Jari Fors, Pyhäjoki

VUODEN KETTUKOIRA 2015
n. FI KVA-K KK-15 Ruunajoen Martta 43505/12A, Ari Pölönen, Puumala

KETTUKUNINKAAN KASVATTAJA 2015
Ruunajoen kennel, Ari Pölönen, Puumala

VUODEN AMERIKANKETTUKOIRA 2015
Uros RM-15 Laikku ER44561/11, Mikko Koskela, Jukaja.

VUODEN EESTINAJOKOIRA 2015
Narttu AM-15 Ruskapolun Unna ER23773/13, Markku Törrö, Kajaani.

VUODEN VENÄJÄNAJOKOIRA 2015
Uros JM-15 FI KVA & MVA Mehtä-Väiskin Santeri ER25072/08A om Pasi Vimpari, Kajaani.

ERÄKIRJA-KIERTOPALKINTO 2015
Narttu FI KVA Korpiniemen Impi FI20795/11 kasvattaja Timo Komulainen, Nilsiä, om. Rauno Manelius, Halkia, AJOK1 98,50 p. P

HOPEINEN KOIRANMITTA 2015
Jari Fors arvosteli 260 suomenajokoiraa vuonna 2015 ja saa vuodeksi haltuunsa hopeinen koiranmitta-kiertopalkinnon.

MAAKUNTAMALJA 2015
Maakuntamaljakilpailun voitti Salpausselän kennelpiiri pistein 128,50 ja palkinnon saa vuodeksi haltuunsa Päijät-Hämeen Ajokoirayhdistys ry.

VUODEN NUORI AJOKOIRAHARRASTAJA 2015
Heikki Jokinen, Sastamala

RAFAEL REINIUKSEN MUISTOPALKINTO 2016
Neljättätoista kertaa Rafael Reiniuksen muistoksi jaettavan kiertopalkinnon saa vuodeksi haltuunsa Seppo Lahtela.

Vanhemmat uutiset

Tapahtumat

AJOK-koemateriaalin tilaaminen:
Kevama Oy, Kuopio, sovittu hinta on 0,35 € / kortti. Tilaus lähetetään sähköpostilla kirjapaino (at) kevama.fi.  Kevama laskuttaa  suoraan yhdistyksiä. Materiaalin voi tilata myös Kennelliitosta, Showlinkistä.

Palkintotuomarit ja koesihteerit Pohjois-Savossa kouluttaa:
AJOK, BEAJ Risto Kuivalainen, Riistavesi 
KEAJ, Veikko Nissinen, Tuusniemi